تبلیغات
مطالب علمی

مطالب علمی
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
چقدر وبلاگ مورد رضایت شماست؟


تبلیغات
اجزاء تشکیل دهنده این دسته از سنگ هاى آوارى اندازه بزرگتر از 2 میلى متر داشته و بر اساس گردشدگى دانه ها به دودسته کنگلومرا (Conglomerate) و برش (Breccia) تقسیم مى‌شوند. کنگلومرا یا سنگ جوش از قطعات گردودانه درشتى تشکیل شده که اختلافش با برش در فقدان ذرات زاویه دار مى باشد. طبق نظریه پتى‌جان (Pettijohn) اگر ده درصد ذرات سنگى ابعاد بیش از 2 میلى متر داشته باشند آن‌ سنگ را کنگلومرا مى نامند. برش سنگى است که از قطعات زاویه‌دار و دانه‌دار درشت تشکیل شده است. اصولاً برش در وسعت خیلى کمتر از کنگلومرا در رسوبات دیده مى‌شود. علت گوشه دار بودن برش دراین است که قطعات متشکله آنها بوسیله آب یا عامل دیگرى حمل نشده‌اند ودر نتیجه زوایاى آن ها محفوظ مانده است. از انواع برش ها مى توان به برش انحلالى ، برش گسلى وبرش آتشفشانى اشاره نمود.

کنگلومراها بر اساس ترکیب به گروههاى زیر تقسیم مى شوند:
بر اساس ترکیب یا جنس ذرات دانه درشت تشکیل دهنده کنگلومرا ، آنها را به دو دسته اولیگومیکتیک و پلى میکتیک تقسیم مى‌کنند. اگر ذرات دانه درشت گراولى از یک جنس باشد، سنگ را تک منشائى یا اولگیومیکتیک (oligomictic) مى‌نامند. در واقع اولیگومیکتیک سنگى مخلوطى است که جنس ذرات آن تقریبا یکنواخت مى‌باشد. کنگلومراهایى که ذرات گراول آنها از انواع مختلف خرده سنگها درست شده باشد آن را چند منشائى یا پلى میکتیک کنگلومرا (polymictic) مى‌نامند.

کنگلومراها از لحاظ منشا شامل انواع زیر هستند:
کنگلومراها را بر اساس منشا دانه‌ها نیز تقسیم‌بندى مى کنند. چنانچه ذرات از خارج حوضه به درون حوضه حمل شوند و رسوب کنند آنرا کنگلومراى خارج سازندگى (extra formational) مى‌نامند و اگر منشا دانه‌ها از درون حوضه باشد آن را کنگلومراى درون سازندگى (intra formational) مى‌نامند


تصویرطبقه بندی: زمین شناسی، 
[ یکشنبه 25 دی 1390 ] [ 01:00 ب.ظ ] [ Ali ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


همه چیز درباره علوم-مطالب علمی-دانستنی ها

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تبلیغات
با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید
Create your flash banner online in 5 step