تبلیغات
مطالب علمی

مطالب علمی
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
چقدر وبلاگ مورد رضایت شماست؟


تبلیغات

Sample image

سنگ های آذرین از انجماد مواد مذاب درونی زمین به وجود می آیند . 
مواد مذاب كه خود از ذوب سنگ های پوسته یا گوشته زمین به وجود می آیند ، تركیب سیلیكاتی دارند و ماگما نامیده می شوند . تركیب شیمیایی ماگما متنّوع است . بعضی سیلیس زیاد ( ماگمای اسیدی ) و بعضی سیلیس كمتر و در عوض عناصر آهن ، منیزیم و كلسیم بیشتری دارند .
  ( ماگمای بازی ) .
 دما ماگما بیش از 700 درجه سانتی گراد است در این مذاب جوشان ، گازها ، قطعات بلور در حال رشد و قطعات سنگی كنده شده از سنگ

های درون زمین وجود دارد.
 ماگمایی كه به سطح زمین رسیده باشد بیشتر گازهای خود را از دست می دهد ، در این حال به آن گدازه می گویند .
 از انجماد گدازه در سطح زمین سنگ های آتش فشانی به وجود می آید ، ماگما ممكن است در اعماق زمین یا در شكستگی ها و یا در آشیانه های ماگمایی تدریجاً منجمد شود ؛ در این حال به سطح زمین نمی رسد و سنگ آذرین درونی به وجود می آید . 
 علت اصلی اختلاف فوران های آتش فشانی نوع گدازه است . گدازه های بازیك گرانروی كمتری دارند و گازها به آسانی خارج می شوند . در انواع انفجاری مقدار سیلیس ماگما زیاد و گرانروی آن نیز بیشتر از نوع قبلی است .ثابت كرده اند كه هر قدر مقدار سیلیس یك ماگما بیشتر باشد اتصال اتم ها برای تشكیل كانی ها ، با ایجاد بلورهای درشت همراه است و همین امر موجب گرانروی بیشتر ماگما می شود . در حالی كه در ماگمای بازیك شبكه مولكولی كانی ها كوچك تر و گرانروی كمتراست .
 در ماگمای اسیدی ، گازها و بخار آب به آسانی خارج نمی شوند و تجمع آنها موجب ازدیاد فشار درونی و در نتیجه انفجار شدید می شود . این پدیده در آتش فشان های اسیدی پدیده شناخته شده ای به شمار می آید . 
 یك ماده مذاب ممكن است در اعماق و یا در نزدیكی سطح زمین سرد شود . در این حالت دو نوع سنگ به وجود می آید كه از نظر شیمیایی و كانی شناسی شبیه به هم هستند ولی از نظر بافت با یكدیگر متفاوت هستند . بنابراین هر سنگ آذرین درونی یك معادل بیرونی خواهد داشت .
 به این ترتیب در جدول فوق ، با تركیب كانی شناسی و بافت هفت نوع سنگ آذرین آشنا شدیم و دانستیم فراوان ترین سنگ های آذرین كدام هستند .سنگ های پرسپولیس به علت وفور كوارتز و فلدسپات ، ظاهری روشن دارند و سنگ های كم سیلیس و به اصطلاح بازیك و ( خیلی بازیك ) به علت وفور كانی های آهن و منیزیم رنگ تیره تر از خود ظاهر می سازند . به این ترتیب با توجه به رنگ سنگ ( به شرط آنكه سطح تازه شكسته شده سنگ در نظر گرفته شود ) می توان تا اندازه ای به تركیب سنگ پی برد.
طبقه بندی: زمین شناسی، 
برچسب ها: سنگ آذرین، سنگ اذرین، سنگهای اذرین، سنگ های اذرین، سنگهای آذرین، سنگ های آذرین، سنگ، انواع سنگ، زمین شناسی، زمین شناسی دوم راهنمایی، مواد مذاب، مطالب علمی، مذاب، کانی، کانی ها، انواع کانی، سنگ کانی، آذرین،  
[ شنبه 15 بهمن 1390 ] [ 08:13 ب.ظ ] [ Ali ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


همه چیز درباره علوم-مطالب علمی-دانستنی ها

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تبلیغات
با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید
Create your flash banner online in 5 step